Salon
Salon to serce i wizytówka każdego domu. To w salonie się wypoczywa, ogląda telewizję, czyta, spożywa posiłki z rodziną, przyjmuje gości.
Powierzchnia salonu jest zależna od wielkości mieszkania czy domu lecz przyjmuje się, że salon nie powinien być mniejszy niż 25m2. Czym większy tym łatwiej w nim o wydzielenie stref funkcjonalnych i właściwej komunikacji tak aby biegła pomiędzy nimi a nie przez nie.
Salon służy nie tylko domownikom ale pełni funkcję reprezentacyjną. W nim przyjmuje się gości. Postaraj się o to, by od wejścia powitały ich piękne widoki oraz żeby były one widoczne z kluczowych miejsc wypoczynku to jest z kanapy, fotela.
Na pewno dobre wrażenie zrobią długie osie widokowe i dobrze eksponowane dekoracje- przedmioty , którymi chcesz się pochwalić obrazy, grafiki, rzeźby, zdjęcia oraz pamiątki z egzotycznych miejsc. Powinien być na tyle duży by wystarczył dla przewidywanej liczby użytkowników i na tyle mały by nie straszył pustką.
Z wielkością salonu nie należy przesadzać, szczególnie wtedy gdy nie jest połączony z jadalnią. Ponieważ to zwykle w koło stołu spędza się na co dzień najwięcej czasu razem. Jego wielkość powinna umożliwiać swobodne ustawienie kanap i foteli w części wypoczynkowej. Połączenie go z kuchnią i jadalnią powiększy go fizycznie. Domownicy będą mieć więcej możliwości wyboru, co chcieli by robić we wspólnej części domu.
Otwarcie salonu na schody da poczucie przestronności i powiększy wnętrze optycznie. Jednak musimy pamiętać że schody mogą dodać salonowi prestiżu ale z drugiej strony uniemożliwiają bezkolizyjne połączenie z piętrem, poddaszem. Należy umieścić je jak najbliżej wejścia do salonu. Dojścia do nich nie powinny blokować żadne meble, ponieważ ograniczyło by to swobodę poruszania się pomiędzy kondygnacjami.
Salon powinien być dostępny, a więc znajdować się w centrum domu. Nie powinien być węzłem komunikacyjnym pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Tradycyjnie salon oddzielano od części kuchennej hałaśliwej i brudnej. Zmiany obyczajowe i rewolucja, która nastąpiła w kuchni, spowodowały dość powszechne łączenie tych do niedawna separowanych pomieszczeń . Umożliwia to bycie razem podczas większości prac kuchennych.
Odpowiednie zaprojektowanie salonu pozwala na częściowe separowanie strefy kuchennej tak, aby prace przy przygotowaniu posiłku nie były odbierane jako uciążliwe uniemożliwiające wypoczynek czy oglądanie telewizji. Skuteczne jest wydzielenie jej w aneksie oraz oddzielenie jej przy pomocy wyspy lub półwyspu oraz umieszczenie jadalni pomiędzy strefą wypoczynku a kuchenną. Jadalnia stanowi wówczas naturalny bufor.
Dobrze jest otworzyć salon na balkon lub taras tak aby ukazujące się nam widoki były uzupełnieniem wystroju wnętrza i można go było bez problemu podziwiać. Żywy ogień we wnętrzu jest nie do zastąpienia. Dlatego najczęściej w salonie buduje się kominki. Prawie każde usytuowanie kominka jest dobre jeśli jest spójne kompozycyjnie i pasuje kształtem i wyglądem do pomieszczenia i upodobań gospodarzy. Jeśli rola ognia na kominku będzie przede wszystkim symboliczna i dekoracyjna a rozpalanie sporadyczne, kominek powinien raczej uzupełniać wnętrze a nie je organizować lub w nim dominować. Natomiast jeżeli służy do ogrzewania to jego centralne miejsce i rozbudowane wymiary są uzasadnione. Błędem jest sytuowanie go na skrzyżowaniu przejść.
W przypadku gdy nie mamy możliwości wydzielenia oddzielnego pomieszczenia telewizyjnego obecność telewizora w salonie wydaje się być nieodzowna. Jednak powinniśmy zadbać o takie jego usytuowanie aby nie dominował. Salon powinien być przestrzenią atrakcyjną dla wszystkich domowników tak aby każdy miał w nim swoje ulubione miejsce i lubił w nim spędzać wspólnie czas podczas oglądania telewizji, słuchania muzyki, zabawy z dziećmi. Powinien być przytulny dla domowników ale też otwarty i przyjemny dla gości. Zachęcający do przebywania w grupie i spędzania wspólnie czasu.
Oferta nasza obejmuje zarówno meble wypoczynkowe typu: narożniki, kanapy, fotele oraz całe zestawy wypoczynkowe oferowane przez firmy:
Meble do jadalni:
stoły i krzesła i zestawy stołowe
meble uzupełniające typu:
komody, kredensy, szafki rtv,